Артистични акции, откривания на изложби, срещи с артисти, представяния на отделни артефакти и нови изложби са част от инициативата „Посока Самуил“ на 31 октомври, съобщават организаторите.
Възможността хората да се разсмеят и да се разплачат в едно и също произведение е велико нещо. Учил съм се от Чарли Чаплин.
Това Николай Волев казва в интервю този февруари по повод премиерата на „Принципът на несигурността“ в „Театро отсам канала".
„Единственото, което търсихме и продължаваме да търсим, е да представим на зрителите колко красива е любовта – истинската, дълбоката, смислената, чувствената, понякога и неразумната любов, казва още режисьорът“, който ни напусна днес.
„Учили са ме и съм и съм се убедил, че детайлите са изключително важни в изкуството – не само в фотографията, в киното. Тук има кадри и от документалните ми филми, които са по-малко познати, но много хора са ми казвали, че „Дом номер 8“, като че ли, е сред най-добрите неща, създадени от мен. А
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.
Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.
Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.
С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.
Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.
В следобедните часове пространството около емблематичната
Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.
Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).
„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.
„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев.
„
Документалният филм „Възкресението на дилетанта“ ще бъде представен премиерно в София на 12 ноември в кино „Влайкова“, съобщава режисьорът Христо Йоцов.
По думите му филмът разказва историята на забравения български гений Чавдар Мутафов (1889-1954). Той е ненадминат сладкодумник, за чието внимание се борят враждуващи литературни кръгове, но завършва живота си изолиран от литературните среди; архитект на ключови софийски училища, които и днес привличат погледа ни; писател и художествен критик, който все още е актуален, разказва Христо Йоцов.
Филмът е озвучен от актьора Димитър Ангелов.
„Ще видите още съхранени архивни кадри отпреди 30 години на проф. Петър Петров. Ще чуете и невероятния разказ за това как Чавдар Мутафов бива изваден от забвението, отредено
С юбилейна изложба Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 80-годишнината от рождението на художника Мотко Бумов. Експозицията е разположена в „Зала 19“ и ще остане там до 31 декември.
Изложбата е озаглавена "Мотко Бумов. Поглед към ателието" и включва подбрани творби от графичния фонд на галерията. Посетителите могат да видят произведения като „Евтимий и народът“, „Самуиловите войни“ и „Лавина“. Композиции като „Зимна импресия“, „Ателие“, „Предсказание“ разкриват дълбоките същностни страни на изобразените явления по един асоциативен път, с помощта на богати по своята смислова характеристика образни компоненти, посочват от галерията.
Творчеството на Мотко Бумов се отличава с разнообразието на тематичния си обхват, с дълбоко жизнено и реалистично отраз
Всеки последен четвъртък от месеца десетте галерии, разположени в 250 метровия участък на ул. „Цар Самуил“, между „Гладстон“ и „Денкоглу“, отварят вратите си за посетители с удължено работно време. „От години улица „Цар Самуил“ в София е известна като „Улицата на галериите“. Десетилетия наред всяка сутрин галеристи, художници, а после - колекционери и почитатели на изкуството, се отправят в посока „Самуил“, добавяйки своята част от историята на съвременното изкуство“, разказват от екипа.
В галерия „Абсент“ посетителите ще видят сборна експозиция с акверели от известни български художници.
В „Асен Василев“ – постоянна обща експозиция.
Изложба живопис на Евгени Колев и прослушване на неизлъчвано негово аудио интервю от 2022 са част от програмата на галерия „Астри“.
В „Графично“ е подредена изложбата „На хартия разказани…“ на Цвета и Чавдар Вълови и още произведения от Цветан Казанджиев, Васо, Ивелина Иванова, Дафина Моллова, Свесто и други.
Драматичен театър „Гео Милев“- Стара Загора гостува в Сливен на 19 ноември със спектакъла „Хаос" от Мика Мюлюахо с режисьор Петър Денчев, съобщиха от Драматичния театър "Стефан Киров" в Сливен.
Авторът Мика Мюлюахо е водещ финландски драматург и директор на националния театър на Финландия, посочват от културния институт. Темите, които се открояват в постановката, са болезнено актуални за съвремието ни: бездна, нелюбов, на ръба, необходимост, илюзия, шокова доктрина, дълбоко либидна енергия, преодоляване, водовъртеж, катастрофа...
За героите в представлението режисьорът Петър Денчев споделя, че това са „блокирали хора, заседнали в своя живот, без да знаят накъде да тръгнат, но пък със самомнение, което ги изпълва и запраща в необичайни посоки. Мечтите за любов, за лесен живот, успех, нестихващи удоволствия, за бягство от проблемите всъщност запра
Филмът „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов бе представен на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна пред пълна зала във Фестивалния и конгресен център.
Преди десетина дни той имаше световна премиера на фестивала в Торонто.
Историята разглежда по ироничен начин добилия популярност случай в Царичина, при който военни правят подземен тунел, за да търсят с помощта на ясновидка капсула с извънземен произход. Сценарият е писан от двамата режисьори в съавторство с Дечо Таралежков. Оператор е Крум Родригес. Участват актьорите Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Иван Савов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев.
Историята за „дупката“ в Царичина е спомен на Кристина Грозева от нейното детство, когато със семейството й виждат военния лагер близо до вилата си, разказа след прожекцията Петър
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала.
По думите й една от най-ярките звезди на съвременното френско кино в последния момент е отказал участието си, след като вече е бил потвърдил.
В журито остават обявените вече – писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателят Даниел Келман, както и Мария Бакалова.
Новият член е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от „Доктор Хаус“, „Кости“, „Вещиците от Ийст Енд“, „Изгубени в космоса“, както и с партньорств
Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.
Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.
Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.
Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).
Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.
На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.
Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.
Van Gogh е основана през 1986 г.
В „Интро“ ще има откриване на самостоятелна изложба на Катрин Томова – „Малки формати“.
Среща с художници от групата „Купи Изкуство.БГ“ е предвидена в галерия „Контраст“.
В „Маестро“ е показана обща експозиция, живопис, графика, скулптура.
Посетителите на галерия „Париж“ ще присъстват на среща с Юлия Станкова и нейната изложба „Наивноидеалистично или емотикони на душата“.
В „Слон“ ще има откриване на „Гранатова еуфория“ – поп-ъп изложба на Светлана Тончева от ювелирен бранд Tulips.
В Spazio е презентирана изложбата „Кристално - аморфно – кристално“. „Дафна Стоилкова ще разкаже повече за този интердисциплинарен проект, съвместен с д-р Керстин Майер от Университет за изкуства Мутезиус, Киел, Германия“, казват от екипа.
/ВСР